10 kultúrnych zážitkov, ktoré si užijete IBA v Barcelone
Photo Credit To theculturetrip

10 kultúrnych zážitkov, ktoré si užijete IBA v Barcelone

Hocikto, kto už navštívil Barcelonu, vám potvrdí, že katalánska metropola je snom ktoréhokoľvek cestovateľa. Od múzeí až po nakupovanie značkového oblečenia ponúka Barcelona nespočetné množstvo kultúrnych zážitkov, ktoré si treba vyskúšať. 

Objavte veľdiela katalánskeho modernizmu

Najznámejším barcelonským architektom je Antoní Gaudí, ktorý je spoločne so svojím súčasníkom Lluísom Domenechom považovaný za jedného z otcov historického hnutia známeho ako katalánsky modernizmus. Jeho rozkvet sa datuje do konca devätnásteho storočia a je typický prirodzenými krivkami a vzormi, asymetriou a nesmiernou dynamikou. Prejdite sa po meste a navštívte miesta ako Casa Batllò, La Perdera či Palau de la Mùsica, žijúc dejinami a skvelou architektúrou.

Kúzelná fontána

Jednou z najobľúbenejších barcelonských atrakcií pre mladých aj veľkých je Kúzelná fontána predstavujúca spektakulárnu šou farieb, hudby a svetiel na vrchu Montjuïc hneď pred Národným múzeom katalánskeho umenia. Fontána, ktorá bola postavená v roku 1922, vznikla pred Medzinárodnou výstavou z roku 1929, ale bola viackrát inovovaná, napríklad i pred Olympijskými hrami 1992. 

Vydajte sa po stopách svetoznámeho bestselleru

Jeden z najpredávanejších španielskych autorov Carlos Ruiz Zafón je známy svojím dielo Tieň vetra, ktorého dej je situovaný práve v Barcelone. Vydajte sa na dychvyrážajúcu cestu po stopách jeho knihy naprieč najdôležitejšími miestami histórie a architektúry. 

Usaďte sa v Marselle

Bar Marsella je jedným z najznámejších barcelonských podnikov, a to hneď z dvoch dôvodov. Nachádzajúc sa v priestoroch ulice Raval, obrovskú slávu mu priniesli Ernest Hemingway či Pablo Picasso, ktorí sa sem s obľubou vracali. Na druhej strane však publicitu Marselle prináša i predaj absintu, bylinného extraktu, ktorého účinky sú halucinogénne. 

Zabavte sa v Tibidabo

Tibidabo pomenovaný podľa vrchu s rovnomenným názvom je najstarším zábavným parkom v Španielsku a tretím najstarším v celej Európe. Je výnimočný svojím jedinečným múzeom Automaton, v ktorom sa nachádzajú rôzne predstavy robotov, ktoré by mali jedného dňa nahradiť ľudské bytosti. 

Chodťe na La Mercè

Ak chcete zažiť dychvyrážajúce oslavy La Mercè, musíte si všetko veľmi dobre naplánovať, prípadne mať obrovské šťastie, pretože prebiehajú iba jeden týždeň do roka, počnúc dvadsiatym štvrtým septembrom. La Mercè je skratkou pre La Mare de Déu de la Merc La Mercè čo je svätý patrón Barcelony oficiálne od roku 1871. Celé tieto týždňové oslavy sú unikátnou udalosťou, ktorej súčasťou sú aj gegants, tradičné náboženské procesie, vystúpenia ľudských pyramíd castellers či typickí tanečníci sardeny

Zoznámte sa s dielami Joana Mira

Barcelonský rodák Joan Miró je zaiste jedným z najrešpektovanejších umelcov všetkých čias. Medzinárodne uznávaný surrealista bol autorom množstva fenomenálnych diel, pričom za odporúčanie stojí najmä návšteva jeho nadácie, ktorá je zároveň múzeom. Určite neoľutujete. 

Ochutnajte niečo od Ferrana Adriu

Ferran Adrià, mimochodom dobrý priateľ katalánskeho trénera Pepa Guardiolu, je považovaný za jedného z najlepších kuchárov na svete. Dôkazom je fakt, že sa mu ako jednému z mála podarilo získať hneď tri hviezdy Michelin a ako hviezda podniku elBulli bol navyše päť ráz nominovaný na najlepšiu reštauráciu na svete. ElBulli však bola medzičasom v roku 2011 zatvorená, aby znovu jej koncept ožil tri roky nato, tentoraz avšak ako kulinárske kreatívne centrum, ktoré je spojením viacerých podnikov, ktoré priamo spadajú pod Adriu. Spomeňme napríklad tapas reštauráciu Tickets, podnik s mexickou kuchyňou Hoja Santa či reštauráciu Pakta. 

Zažite Camp Nou

FC Barcelona, pýcha väčšiny Kataláncov, je domovom najväčšieho európskeho štadióna Camp Nou, ktorý sa môže pochváliť kapacitou 99 534 miest. Navštívte ho a dozveďte sa niečo viac o klubovej histórii prostredníctvom Camp Nou Experience, súčasťou ktorého je aj prehliadka múzea blaugranas

Calçotada

Táto tradícia typická nie iba pre Barcelonu ako takú, no pre celé Katalánsko, je fascinujúca a zaslúži si, aby ste ju zažili na vlastnej koži. Ide o špeciálny pokrm pripravujúci od januára do marca z cibule, ktorá sa volá calçot. Podáva sa navyše s tradičnou omáčkou romescu a vhodne ho dopĺňa pohár kvalitného vína. 

Post source : theculturetrip

About The Author

Related posts

Leave a Reply