Ako si správne objednať pivo v Španielsku

Ako si správne objednať pivo v Španielsku

Je pravda odveká, že pivo je priateľom človeka… (a nepochybne aj futbalu). A preto som sa priatelia rozhodla v nadväznosti na môj posledný článok o veciach, ktoré by sme ako turisti nikdy nemali v Barcelone robiť pripraviť pre vás tento zaujímavý článok týkajúci sa piva.

Aby ste sa nestali ďalším strateným a zmäteným cudzincom, keď prídete do Španielska, tak mi dovoľte prízvukovať: Španieli si zvyčajne nevypýtajú “cerveza”. Vždy špecifikujú veľkosť alebo typ piva pri jeho objednávaní.

Tu je niekoľko možností:

Una botella de cerveza – Fľaša piva

Klasická sklenená fľaša pivá má zvyčajne 330 ml, niekedy môže byť aj menšia.

Una caña – Pohár piva

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie sa predáva najmenšie množstvo čapovaného piva. Čapuje sa zvyčajne do malého skleneného pohára alebo do pohára na víno v množstve menšom ako 250 ml.

Un doble – 2 pivá

Technicky vzaté, ide o  2x una caña (2 poháre piva), ale nie je to pravidlom. Často sa stáva, že ak si vypýtate “dvojité”, čašník vám prinesie pivo v jednom pohári.

Una copa – Pohárik

Takzvaný “pohárik” čapovaného piva, ktorý môže byť väčší ako „caña” (pohár), ale môže byť menší ako „tubo” (klasický úzky pohár na pivo vo veľkosti 300 ml) alebo môže ísť aj o rovnakú veľkosť ako „jarra”(typický sklenený pohár na pivo s uškom). Keď si však objednávate „una copa”, ide o nejednoznačnú veľkosť. Čašník vám môže doniesť pivo v akomkoľvek z vyššie uvedených typov pohárov.  

“¡Una copa, por favor!”

Una jarra – hrnček alebo jednoducho pohár

Zvyčajne ide o hrnček alebo pohár čapovaného piva, u nás známe ako veľké pivo alebo najväčšie množstvo čapovaného piva, aké sa dá predať (okrem džbánu, ktorý môže byť tiež chápaný ako „jarra” čiže hrnček alebo pohár). Zmätení? Ja áno 🙂

Una pinta

Ide o štandardný pol liter čapovaného piva u nás známy ako “jedno veľké”.  Toto je pravdepodobne najlepší spôsob ako si objednať pivo, ak si chcete byť istý tým, čo vám čašník donesie. Aj keď zaručiť vám to určite nikto nevie.

Un tubo – vysoký úzky sklenený pohár

Ide o vysoký úzky sklenený pohár v objeme 300 ml. Pivo v takomto objeme sa nečapuje veľmi často, ale príležitostne môžete nájsť aj takúto ponuku v nápojovom lístku.

V dôsledku komplikovanej a multikultúrnej histórie Španielska sa jednotlivé váhy a merania vyvíjali zaujímavým a nejednotným spôsobom čo viedlo k zaujímavej a rôznorodej terminológií. Okrem bežného pol litra, ostatné pojmy nie sú štandardné.

Nikdy si nemôžete byť istý aký objem piva vám donesú bez toho, aby ste sa poobzerali v akých pohároch je pivo načapované na stoloch v bare. Ešte šťastie, že takého rôznorodé typy meraní nepoužívajú v kuchyni, mohlo by sa ľahko stať, že z paelly by sme pripravili ryžový nákyp.

Aj napriek tomu, že celá táto terminológia rôznych objemov čapovania piva sa môže zdať byť zbytočná, metúca a nepríjemná, vykompenzovať to môže fakt, že pivo je v Španielsku pomerne lacné v porovnaní s cenami piva v iných známych západoeurópskych uzloch. 

 ¡Salud!

zdroj: cdn.theculturetrip.com
foto: cdn.theculturetrip.com estovadetapas.com

About The Author

Related posts

Leave a Reply