13 faktov, ktoré ste určite nevedeli o najznámejšej ulici v Barcelone
Photo Credit To upload.wikimedia.org, c1.staticflickr.com

13 faktov, ktoré ste určite nevedeli o najznámejšej ulici v Barcelone

Najznámejšia ulica v Barcelone, La Rambla je tak bohatá na príbehy a tajomstvá, že aj keď ju už dobre poznáte, vždy vás dokáže niečím prekvapiť.

1. Slovo „rambla“ pochádza z arabského výrazu “ramla”, čo znamená piesočnatý. V 10. a 11. storočí prechádzala dažďová voda pochádzajúca z hory Collserola cez tento spád a prúdila do mora. V dôsledku toho oblasť skončila pokrytá pieskom.

2. La Rambla zhromažďuje 5 ulíc v jednej, preto je známa aj ako Las Ramblas –  Canaletas, Estudios, San José, Capuchinos a Santa Mónica.

3. Ak pijete z fontany Canaletes, vrátite sa do Barcelony.

4. Culés oslavujú všetky výhry a úspechy tímu FC Barcelona na La Rambla už takmer 90 rokov. Tradícia triumfov FC Barcelona vo fontáne Canaletas sa datuje do roku 1930, kedy zamestnanci športových novín The Rambla oznámili výsledky zápasov prostredníctvom tabule visiacej v okne. Fanúšikovia sa zhromaždili v ústredí nachádzajúcom sa pred fontánou, aby oslávili niektoré z najväčších víťazstiev Barçe. Dokonca aj po príchode rádia pokračovala tradícia.

5. Nachádza sa tam falošný strážny pes, ktorý vyzerá ako skutočný pes v Palau Moja.

6. Gran Teatre del Liceu má desivý príbeh. Tragédia, krv a oheň označujú históriu budovy. Liceu bolo zriadené v roku 1847 a bol postavený na troskách kláštora, ktorý bol zničený požiarom. Odvtedy ho dvakrát pohltili plamene a zomrelo tam 20 ľudí. Zdá sa, že tí, ktorí narušujú “mier” budovy sú duchovia pochovaných mníchov, ktorým sa nepáči, že budova je miestom pohanských osláv.

7. Casa Bruno Cuadros, známy ako ” Dom dáždnikov ” má vyobrazeného jedného zo 400 drakov, ktoré sú rozptýlené v okolí Barcelony.

8. La Rambla je domovom jediného erotického múzea v Španielsku.  Nachádza sa oproti trhu La Boqueria a každoročne privíta 60 000 návštevníkov, 90% zo zahraničia. Je tam vystavených viac ako 800 kusov, ktoré odkryli najstaršie súkromné tajomstvá ľudstva od starovekého Grécka až do roku 1920. 

9. Socha Krištofa Kolumba nepoukazuje na Ameriku, ale na to, že nosil oficiálne tričko tímu FC Barcelona.

10. Španielsky básnik Federico García Lorca raz o La Rambla vyjadril takto: ” La Rambla je jediná ulica na svete, ktorú by som si želal, aby nikdy neskončila”.

11. Najstarší hotel v Barcelone sa nachádza na bulvári La Rambla. Je to Hotel Oriente. Postavili ho v rokoch 1652 až 1670, slúžil ako františkánska škola sv. Bonaventúry až do konfiškácie v roku 1835, kedy sa stal Grand Fonda de Oriente, palácom pre rodinu Durio. V roku 1931 bol premenovaný na Hotel Oriente.

12. La Rambla je domovom najväčšieho európskeho a jediného automatického parkoviska v Barcelone. Jedenásť podzemných podlaží sa nachádza v budove Palau Nou so 780 parkovacími miestami, ktoré sú úplne automatizované. Vodič musí jednoducho vyzdvihnúť lístok a dopraviť svoje vozidlo do jedného z výťahov, ktorý potom dopraví auto na podlahu, kde je prázdny priestor.

13. V budove Teatro Poliorama nájdete hodiny, ktoré označujú “oficiálny čas mesta”. Budova bola kedysi centrálou Kráľovskej akadémie vied a umenia v Barcelone a jej hodiny boli slávnostne uvedené v roku 1886, kedy boli časové odkazy obmedzené len na slnko a zvuk zvonov. Len o 5 rokov neskôr sa deklarácia o služobných hodinách v meste stala oficiálnou, ako to hovorí aj znamenie hneď vedľa hodín. V budove ukazujú hodiny čas 24 miest na celom svete. 

Post source : laramblabarcelona.com, hcchotels.com

About The Author

Related posts

Leave a Reply