10 susedstiev Barcelony, ktoré musíte vidieť
Photo Credit To beurbane.co.uk, sixtytwohotel.com, guia.barcelona.cat

10 susedstiev Barcelony, ktoré musíte vidieť

Spočiatku sa vám môže zdať Barcelona ako obrovské bludisko dláždených uličiek, ale po chvíli sa zaručene budete cítiť ako doma. Ulice sa rozptýlia do štruktúrovaných štvrtí, ktoré sa zdajú byť vzdialené, no v skutočnosti sú od seba len kúsok. 

Všetky štvrte Barcelony sú svojím spôsobom výnimočné, počnúc stredovekými dejinami Ciutat Vella cez slnenčné námestia vo štvrti Gràcia až po veľké námestie časti Eixample. Výhodou tohto mesta je nielen to, že sa dá ľahko prejsť peši, ale aj v prípade, že máte chuť preskúmať vzdialenejšie miesta alebo ak vás zastihne zlé počasie, verejná doprava v Barcelone je vynikajúca a veľmi jednoduchá.

Uvádzame top 10 častí Barcelony, ktorých návšteva ozaj stojí za to, spolu s krátkym opisom každej z nich. Každá z dole spomínaných častí je bohatá na úžasnú kultúru, gastronómiu, cestovanie a či zážitky a preto by sme sa im radi podrobnejšie venovali aj v samostatných článkoch.

Pre tých, ktorí majú obmedzený čas na návštevu tohto charizmatického mesta odporúčame určite navštíviť prvé tri štvrte (dokopy známe ako Ciutat Vella). Tieto tri štvrte si zachovali svojho ducha mesta. Po prejdení úzkych uličiek a gotických kostolov vám odporúčame vydať sa z tejto krásnej, ale turisticky preplnenej oblasti navštíviť opačnú stranu Barcelony – tú, ktorú obyvatelia nazývajú domov.

El Gótic

Snáď najvýznamnejšia zo všetkých barcelonských štvrtí je Barri Gòtic pomenovaná podľa svojich pôsobivých gotických štruktúr od Catedral de Barcelona až po Basílica de Santa Maria del Pi. V srdci tejto časti mesta sa nachádzajú pozostatky barcelonských začiatkov – rímske osídlenia Barcino. Okrem nádherných úzkych ulíc tvoriacich labyrint, veľkých kostolov, rušných námestí a rímskych ruín je Gótic aj domovom najrušnejšej nákupnej ulice mesta Portal del Ángel a mnohých skvelých reštaurácií. Vychutnajte si pohár vínka v malej vinárni, ktorá sa nachádza v stredovekej židovskej štvrti len pár krokov od radnice. Ak vás prepadne hlad, v prístave sa môžete občerstviť chrumkavými vyprážanými ančovičkami. 

El Born

El Born bol vždy bezpečným útočiskom pre remeselníkov. Toto okolie je obohatené lokálnymi, ale aj zahraničnými vplyvmi. Je to romantický úkryt bohatý na gotickú architektúru ako aj na kostoly inšpirované románmi (Basílica Santa Maria del Mar) nevynímajúc niektoré uznávané kokteilové bary. Ak by vám bolo kultúry málo, stačí navštíviť El Born Centre Cultural (bývalé trhovisko, ktoré sa zmenilo na archeologický zázrak), rôzne reštaurácie a kaviarne či nespočetné remeselné dielne, v ktorých sa vyrába oblečenie, keramika, jemná koža aj topánky.

El Raval

El Raval sa nachádza na juhozápadnej strane Les Rambles, je najuniverzálnejšou časťou centra. S veľkou komunitou pakistanských, indických a filipínskych prisťahovalcov má toto susedstvo dve odlišné tváre. Denne tu nájdete miestnych, ale aj cudzincov kráčať domov cez úzke uličky a námestia El Raval. V noci táto oblasť žije študentmi, ktorí sa zabávajú, jedia a popíjajú za pomerne nízke ceny. El Raval ponúka jedálny lístok aj pre náročnú klientelu, no vo veľkom tu nájdete občerstvenie v podobe kebabu či sendvičov. Múzeum Museu d´Art Contemporani de Barcelona (MACBA) je obľúbenou zastávkou pre davy skejtbordistov, ktorí sa tu zhromažďujú 24 hodín denne. Rambla del Raval je slnečné miesto, kde si môžete oddýchnuť s nápojom v ruke a “dobiť baterky”.

Poble Nou/Sant Martí

Historicky jedna z najpriemyselnejších oblastí Barcelony, Poble Nou (“Nové mesto”, oblasť známa ako Sant Martí), dostala nový život vďaka trvalému rastu a rozširovaniu technologického priemyslu. Výbuch stavby v oblasti Innovation District v roku 2000 priniesol mnoho nových moderných budov. Poble Nou má modernú architektúru, upravené sklady, pracovné priestory, kreatívne agentúry a kancelárske budovy. Zaujímavosťou je však aj to, že všetky tieto obnovené, upravené a moderné priestory rozdeľuje stena, za ktorou sa nachádza úplne odlišný svet v podobe budov, ktorým sa rozpadáva komín či neupravené a zarastené pozemkami. Poble Nou mnoho ľudí považuje tiež za najnavštevovanejšiu oblasť Barcelony s novými reštauráciami, vinárňami, spoločnosťami, ktoré vdychujú život a energiu týmto priemyselným uliciam. Lemujúce pobrežie a viac priestoru než v starom centre mesta (a tiež zaujímavá pasáž pre chodcov nachádzajúca sa na La Rambla de Poble Nou), to všetko sú dôvody, pre ktoré si stále viac a viac ľudí vyberá práve toto miesto ako svoj domov.

Sant Antoni

Malé susedstvo, ktoré je ohraničené zvrchu Gran Via de Corts Catalanes, po pravej strane ho obklopuje Ronda de Sant Antoni a Ronda de Sant Pau a po ľavej strane Avinguada del Paral lel. Sant Antoni má už dlho svoju vlastnú jedinečnú identitu a oblasť je plná miestnych obyvateľov. Nachádza sa tu jedno z najstarších a najznámejších trhovísk Mercat de Sant Antoni, ktoré bolo postavené v roku 1882. Najmä počas víkendov je plné katalánskych rodín a seniorov, ktorí tu pravidelne nakupujú.

Poble Sec/Montjuïc

Podobne ako Sant Antoni aj Poble Sec má svoju typickú miestnu atmosféru. Je plné strmých ulíc, ktoré vedú do kopca z Avinguda del Paral lel ležiaceho na úpätí parku Montjuïc. Poble Sec nie je často navštevované turistami. Táto oblasť je domov pre niektoré z najlepších autentických miest na stravovanie, pitie či párty. Miestni obyvatelia dobre vedia, čo všetko toto miesto ponúka. Po návšteve zámku Montjuïc a záhradách divadla Teatre Grec (krásna grécka divadelná replika z dvadsiatych rokov 20. storočia) sa odporúčame prejsť po zelenej lesnej ceste až do Poble Sec.

Eixample

Eixample je domovom symbolických príkladov modernistickej architektúry v Barcelone. Vďaka Passeig de Gràcia je táto expanzívna oblasť rozdelená na Dreta de l’Eixample (pravá strana) a Esquerra de l’Eixample (ľavá strana). Pýši sa rozsiahlymi uličkami zaliatymi slnkom, krásnymi budovami, luxusnými obchodmi a bohatými možnosťami stravovania. Eixample je rozsiahla štvrť, ktorá zohráva kľúčovú úlohu počas návštevy v Barcelone. Od Gaudiho Casa Milà a La Pedrera až po malebnú Rambla de Catalunya, táto rozsiahla štvrť slúži ako pamätník na koniec 19. storočia a začiatok 20. storočia – zlatej éry histórie mesta.

Gràcia

Malé mestečko Vila de Gràcia sa postupným rozširovaním Barcelony v šesťdesiatych rokoch 20. storočia premenilo na štvrť Gràcia. Táto štvrť je plná umelcov a veľkých námestí, ktoré ponúkajú množstvo kaviarni, butikov a reštaurácií. V porovnaní s ostatnými klasickými časťami Barcelony ako sú Ciutat Vella či zvyšok starého mesta, Gràcia nemá veľa medzinárodných značiek alebo reťazí rýchleho občerstvenia. Namiesto toho, tu však môžete objaviť rôznorodé etnické kuchyne od japonskej až po grécku. Kaviarne často ponúkajú klasické španielske „tapas“ a katalánske špeciality.

Barceloneta

Pobrežie štvrti La Barceloneta je domovom pracujúcej triedy a rybárov. Po rozsiahlych rekonštrukciách v roku 1992 sa Barceloneta predovšetkým zamerala na cestovný ruch s veľkým množstvom reštaurácií, barov a na prenájom apartmánov. Napriek tomu, že ulica Passeig de Joan de Borbó a promenáda pozdĺž pláže Barceloneta sú zaplavené turistami od júna do októbra, sú len pár blokov smerom do centra Barcelonety. Klenú sa tu úzke uličky s tradičnými reštauráciami, ktoré ponúkajú veľký výber morských plodov, rôzne bary s ponukou lahodného vermutu. Tieto bary “de toda la vida” (celoživotné) sú stále obľúbené u miestnych obyvateľov, ktorí tu vyrástli a počas víkendu si doprajú relax v podobe chutného jedla v blízkosti pobrežia. Najlepšie miesta v Barcelonete sú tie, ktoré miestni obyvatelia označujú ako “bueno, bonito y barato” („dobré, pekné a lacné“) a takých je tam dosť.

Sarrià-Sant Gervasi

Sarrià-Sant Gervasi  je známa ako jedna z najbohatších časť mesta. Toto je miesto skutočných “starých katalánskych peňazí”. Je to vysoko rezidenčná štvrť s tichou atmosférou, ktorá vám dáva pocit, že ste sa trocha vzdialili z rušného mesta. Vďaka rôznorodým zeleným priestranstvám ako sú Parc del Turo del Putget a Jardins de Portlà sa Sarrià-Sant Gervasi rozkladá počnúc ulicou Avinguda Diagonal až po úpätie pohoria Collserola. Je to oblasť, kde zablúdi len málo turistov. Hoci nie je takým lákadlom ako centrum mesta, stojí za to poprechádzať sa pomedzi tieto tiché kopcovité ulice. Odmenou vám bude príjemný pocit, dávka čerstvého vzduchu a úžasný výhľad.

Post source : catavino.net, en.wikipedia.org

About The Author

Related posts

1 Comment

Leave a Reply